Кафето - любимата напитка!
Кафето - чудесната, ароматна напитка за много от нас. Със сигурност то има много любители, които му се наслаждават, не само сутрин. Затова в негова чест ще ви запознаем с кратката му история, както и с някои известни или не толкова известни факти.
Откъде идва кафето ли? Открито е от един обикновен пастир, който забелязал, че когато стадото му от кози яде червените плодове на едно дърво става необикновено енергично и живо. Не знаел какво точно се случва, но решил и той да опита от странното растение. Ефектът и при него бил същият. Имал много повече енергия, настроение и сила.Новината бързо се разнесла сред монаси и лечители, които започнали активно да използват чудесните плодове, от които си правели ароматна напитка.
Споровете за това коя е родината на кафето продължават и до днес. Все още няма единен отговор по темата, но активното му разпространение е започнало в Йемен от арабски търговци. В продължение на векове благоуханното растение е било дълбоко пазена тайна на територията на Арабския полуостров. Първи разкрили тайната са турците. Тяхната привързаност към силната напитка е известна на всички. Кафето, приготвено в джезве на пясък е известно от векове – чудесният аромат и силен вкус, завладяват и нас, европейците. Не случайно следващата спирка на разпространение на кафеените зърна е Европа.
Знаете ли, че:
- Кафето е втората най-търгувана стока в света, след суровия петрол.
- Повече от 500 милиарда чаши кафе се консумират всяка година, което прави напитката най-популярната в света.
- Първото в света кафене отваря врати през 1475 г. в Константинопол (днешен Истанбул).
- Когато първото кафене в Англия отваря врати през 1652 г., на жените им е било забранено да влизат в него.
- Идеята за разтворимо кафе се появява доста преди светът да се запознае с него. Името на първия учен, измислил разтворимото кафе, е японецът Сатори Като. За първи път той представя революционния продукт на изложение. 5 години по-късно, разтворимото кафе става достъпно и за масовия пазар, благодарение на разработката на американския изобретател Джордж К. Вашингтон.
- На едно кафеено дърво му отнема от 3 до 4 години, за да узрее.
- В производството на кафе работят над 25 милиона души по целия свят.
- Турците наричат своите кафенета „училища за мъдрите”.
- Бразилия е водещ световен производител на кафе. Произвежда около една трета от кафето днес.
- Кафеените дървета се отглеждат в над 70 страни, най-вече в Африка, Южна Азия, Югоизточна Азия и Латинска Америка.
- Последиците за здравето от кафе зависят до голяма степен от това как се приготвя кафе. Например хартиените филтри отстраняват маслените компоненти, наречени дитерпани, които са свързани с коронарна болест на сърцето. Металните филтри, обаче, не отстраняват тези компоненти.
- Проучвания показват, че пиенето на кафе намалява риска от болестта на Алцхаймер, болестта на Паркинсон, болест на сърцето, захарен диабет тип 2, цироза на черния дроб и подагра.
- Четири от общо пет американци започнат деня си с кафе.
- Американците са световен лидер в кафе на потребителите. Те консумират 450 милиона чаши кафе на ден, или повече от 150 милиарда чаши на година.
- Освен американци, другите двама най-големи любители на кафе са французите и германците. Тези три страни пият приблизително 65% от кафето, консумирано в света.
- Проучвания показват, че мъжете, които пият шест или повече чаши кафе дневно, намаляват риска от развитие на рак на простатата с 20%.
Свързани статии
Дизайнери отказват да обличат Мелания Тръмп
ЛЮБОПИТНО 0 Коментара Прегледа (4361) 14.03.2017Жан-Пол Готие каза, че няма проблеми да прави дрехи за Мелания Тръмп, въпреки позициите на дизайнерите Том Форд и...Какво говорят обувките на жената за нея самата
ЛЮБОПИТНО 0 Коментара Прегледа (4627) 16.11.2016За какво могат да съобщят на принца обувките на красавицата? Екскурзия в историята Във всички времена на женските...Мис Свят България с кауза срещу трафика на хора
ЛЮБОПИТНО 0 Коментара Прегледа (3947) 17.10.2016Днес, по инициатива на “Мис Свят България 2016” – Галина Михайлова, ще се проведе кръга маса, засягаща проблема с...